Секции

27 April 2024 07:04

Генерал Шивиков честити празника на учителите

12028931_1188664597817155_990432776_nУважаеми  учители,
Днес отбелязваме Международният ден на учителя. Българският учител има свой национален празник – 25 май, който е също толкова непопулярен в обществото ни, колкото и този ден. Датата 25 май, обаче, е свързана непосредствено с въведеното именно от възрожденските ни учители, сред които са били и Васил Левски, и Христо Ботев, и почти всичките дейци на българското Възраждане честване на паметта на братята Кирил и Методий, които и благодарение на вече споменатите, както и на мнозина други, днес наричаме светци – покровители на Европа.
Тъй, като на Международния ден на учителя е редно да говорим за това кое формира стойността и качествата на един учител, то единствена атестация за способностите на учителя могат да бъдат успехите на неговите ученици, и доколко те, с делата си, са съумели да променят съдбата на своята държава и на обществото, в което живеят.
Точно затова, днес, като карловци, ние честваме паметта на великите карловски учители Райно Попович, Брайко Хаджигенов, Евгения Бояджиева и мнозина други.
Райно Попович, чиято къща - училище с паметна плоча (името на Райно Попович се чете и на други паметни плочи, той учителства, подобно на мнозина, и в други български градове, свързани здраво с българското Възраждане – Пловдив и Жеравна), се намира съвсем близо до карловската гимназия, основана през 1887 г. Тази красива бяла къща, реставрирана, днес е отворена за всеки, който би желал да влезе и да види къде и как, и по каква „метода”, са се обучавали неговите ученици. А сред тях са Ботьо Петков – друг велик български учител, баща на Христо Ботев; Петър Берон, издавал първия български вестник, автор на „Рибния буквар”; Гаврил Кръстевич, генерал – губернатор на Източна Румелия през 1884 – 1885 г.; Георги Сава Раковски, идеолог на националното освободително движение; братята Евлоги и Христо Георгиеви, най-крупните български банкери на 19-ти век, партньори в делата и учители на повечето български индустриалци, поставили основите на икономиката на държавата ни след Освобождението. Евлоги Георгиев, чиято памет карловци честват на 03.10, който, за учудване на мнозина, също е учителствал в годините, преди да се включи в основаването на търговската си къща, дарява в своето завещание част от богатството си за построяването на „висше училище” в България – „преимуществено от положителните науки с приложение към индустрията”. Така в центъра на София през 30 – те години на ХХ в. се появява красивата сграда на Софийския университет, един от символите на столицата, а фигурите на Евлоги и Христо Георгиеви от Карлово вече почти век гледат от своите пиедестали елита на нацията ни.

Честит празник, карловски учители!
Димитър Шивиков, независим кандидат за кмет на Община Карлово.


Днес Ви питаме:

Забравена добродетел ли е състраданието?

Да

Не

Нямам мнение

Културен афиш
Изтегли си късметче

Полезни връзки:

Официален сайт на Община Карлово

Всичко почива в крайна сметка на факта, че всеки може да разбере онова, което е единосъщностно с него.


Шопенхауер