Секции

29 March 2024 09:20

Кметът на Карлово към гражданите: Благодаря! Проявихме мъдрост!

14-d-r-emil-kabaivanov-1-1Уважаеми съграждани,
Вчера в нашия град, въпреки забраната ми, се проведе „протест“ срещу разкопките в „Куршум джамия“. Слава Богу всичко мина без инциденти. Митингът беше малоброен, организаторите не получиха никаква подкрепа от карловци и бяха принудени да си водят клакьори от цяла Южна България. Това за пореден път доказа – така наречения протест е несъстоятелен и очевидно цели да създава напрежение, а не да решава проблеми.
Благодаря на всички карловци – за тяхното търпение, за тяхната толерантност. Доказахме, че сме мъдри и не се подаваме на евтини провокации. Карлово, градът на Левски, е град – пример за толерантност, но при стриктно спазване и уважение към закона. Сам Апостолът още през 1871 г. пише „Всичките народи в нея (България) щат живеят под едни чисти и святи закони, както е дадено от бога да живее човекът; и за турчинът, и за евреинът и пр., каквито са, за всичките еднакво ще е само ако припознаят законите равно с българинът. Така ще е в наша България!“. Верни на неговия завет, вчера ние категорично отхвърлихме опитите да се наруши етническото и религиозно спокойствие в община Карлово. Вчера, днес и утре в Карлово са се спазвали, спазват се и ще се спазват законите.
За съжаление, тези които организираха вчерашния „протест“ не смятат законността за висша ценност и си позволяват да поставят правовия ред под съмнение. На тях искам да напомня следното:
„Куршум джамия“ е собственост на Община Карлово, а не на Главно мюфтийство. Вярно е, че проблемите на собствеността са предмет на висящ съдебен спор, но докато той не бъде окончателно решен от съда, сградата е публична общинска собственост. Смятам, че и съдът ще потвърди този факт. В този смисъл – общината, като собственик е напълно в правото си да организира археологически разкопки в сградата и прилежащия терен. Но това е формалната страна на въпроса. Има и друго. „Куршум джамия“ е паметник на културата, а не действащ мюсюлмански храм. И като такъв принадлежи на всички карловци, на всички българи, без оглед на тяхната етническа и религиозна принадлежност. „Куршум джамия“ е историческа сграда, достижение на ислямската архитектура от османския период на Балканския полуостров. Никой не може да „приватизира“ историческото наследство. В България има много примери за паметници на културата, които в миналото са били сгради с култово предназначение – и християнски, и мюсюлмански, и дори езически… Достатъчно е да споменем Патриаршеската църква на Царевец в Търново, църквата „Св. Богородица Петричка“ в Асеновата крепост до Асеновград, църквата „Св. Йоан Кръстител“ в Стария Несебър и др. Всички те са строени като православни храмове, но днес са музеи, до които имат достъп хора от всички раси, етноси и вероизповедания. Защото историята, паметта нямат раса, етнос и религия. Историята е на всички. Това искаме и ние в общината за „Куршум джамия“. Да я възстановим, да я реставрираме и консервираме, да я покажем на всички. „Куршум джамия“ е една от забележителностите на Карлово и ние се гордеем с нея.
Още веднъж благодаря на карловци. Не само за вчерашната им мъдрост и търпение. Благодаря им за това, че са пример за толерантност. Толерантен е само силният.


Днес Ви питаме:

Забравена добродетел ли е състраданието?

Да

Не

Нямам мнение

Културен афиш
Изтегли си късметче