Секции

20 April 2024 02:18

Предвиждат задължение за родителите да информират децата си, че са осиновени

photo_verybig_1602186Осиновено дете вече няма да може да се разсиновява, ако осиновителите пожелаят това. Това предвиждат част от промените в Семейния кодекс, които бяха представени от министрите на труда и социалната политика и на правосъдието Зорница Русинова и Екатерина Захариева. Промените ще бъдат публикувани за обществено обсъждане за предложения и забележки.
Сред другите идеи за промени е възрастовата разлика между осиновителите и детето да не надвишава 50 години. Всички осиновители ще бъдат задължени да информират децата в най-ранен етап от живота им за това, че са осиновени.
Предложенията предвиждат да се улесни процедурата по разкриване на тайната на осиновяването.
"Действащата сега процедура предвижда такава възможност само когато я налагат изключителни обстоятелства и става по решение на съда. Практиката показва на първо място, че няма определение какво е това изключителни обстоятелства и всъщност досега почти винаги, когато има такива дела, има отказ", каза правосъдният министър.
Тя допълни, че се предвижда създаването на съвет към правосъдното министерство, който ще се занимава с произхода на осиновеното дете. Пълното разкриване на тайната обаче ще става само след съгласие на биологичните родители. Според Захариева има доста биологични родители, които искат да имат връзка с децата си, дадени за осиновяване.
Осиновителите пък ще са задължени в най-ранен етап да информират децата, че са осиновени. По този начин според вносителите на предложенията ще се зачитат правата на детето. По думите на Захариева е по-добре то да разбере истината от своите родители, отколкото например от "недоброжелателен съсед".
Промените предвиждат още отпадане на възможността за разсиновяване, тъй като осиновените не са "деца назаем", категорична е Захариева. Оказва се, че за последните три години у нас са регистрирани 21 процедури по разсиновяване.
Въвежда се и максимална възрастова разлика при осиновяване и тя трябва да не надвишава 50 години.
Променя се редът и при развод на осиновителите, като за първи път става възможно родителските права да се упражняват и от двамата родители. Съдът ще определя мерки за родителиски права само по искане на един от двамата родители. Когато няма такова искане, родителските права, ще се упражняват и от двамата. Още в решението за развод ще се определят и мерките за пътуването на детето в чужбина, каза Захариева./Дарик радио


Днес Ви питаме:

Забравена добродетел ли е състраданието?

Да

Не

Нямам мнение

Културен афиш
Изтегли си късметче

Полезни връзки:

Официален сайт на Община Карлово

Когато отидох в училище ме попитаха: Ти какъв искаш да станеш като пораснеш? И аз написах: Щастлив. Те ми казаха, че не разбирам задачата, а аз им казах, че не разбират живота.


Джон Ленън