Секции

29 March 2024 09:15

Рискове на бронзовия тен: Невинна бенка отключва тежък рак

640_8ddcb46b10fb8cce33a716f25be14cabТуморите на кожата представляват 12,4  процента от всички ракови заболявания, сочи статистиката. Най-чeсто срещаният малигнен меланом поразява все повече хора. Всяка година в света има 200 000 нови случая на меланом, като 32 процента от тях се очаква да починат. В страните с най-голяма заболеваемост Австралия и САЩ смъртността е спаднала, но в България не е така. Тук заболяването е фатално за всеки трети засегнат.
Миналата година в регистрите на Комплексния онкологичен център са вписани 7969 болни от меланом и други злокачествени образувания на кожата. Новозаболелите са 604. Цифрата е много голяма и проблемът „слънцегреене” никак не е за подценяване.
Особено предпазливи трябва да бъдем с бенките по тялото, защото от някои от тях се израждат в най-страшния кожен рак - меланом. За да сме сигурни, два пъти годишно трябва да посещаваме онкодерматолог.
В цял свят съществува правилото А, В, С, D, Е, което посочва какво трябва да се гледа. А означава асиметрия. Бенките обикновено са овални и симетрични, меланомите - с неправилна форма, обяснява онкодерматологът от Комплексния онкологичен център и ръководител на Диагностично-консултативния блок д-р Веселина Йорданова.  В (border) е граница. Бенките имат добре очертан контур, при меланомите границите са неясно отграничени и назъбени. C (color) е цвят. Бенките са с хомогенен, от светло- до тъмнокафяв цвят. Нехомогенният е подозрителен. D означава диаметър. Бенките обикновено са по-малки от 6 милиметра, меланомите - по-големи. Е - elevation (надигане), enlargement (уголемяване). Ако човек е имал безобидна бенка, която в един момент започва да се уголемява, прокървява, образува коричка, непременно трябва да посети онкодерматолог, подчертава д-р Йорданова. Специалистката подчертава, че меланомът дава минимални субективни оплаквания. Което го прави изключително коварен. Ако прокърви и започне да сърби, пациентите търсят лекар. Но това може и да не се случи. Освен това се счита, че меланомът е един от най-страшните видове рак въобще, защото статистически е доказано, че най-често води до летален (смъртен) изход и бързо дава метастази по всички органи, като при младите това се случва по-бързо и е с по-агресивно протичане.
Важно е да се знае, че при меланома има наследственост. При поколенията може да се появи по-рано, но такава зависимост не е задължителна. Възможно е и никой в рода да няма меланом. Болестта може да имитира всяко кожно образувание. Съществуват и безпигментни форми - тумор без меланин в него, „ахроматичен меланом”.
Лекарите препоръчват, когато се открие смущаваща промяна, бенката да се отстрани. След това да се изследва хистологично, а не да отиде в коша, както се прави в куп неспециализирани заведения. После това да се прецени последващото лечение - химио-, имунотерапия. В много от случаите болестта е с лоша прогноза.
Специалистите правят разлика между кожен рак и меланом. Кожният рак се появява в по-късна възраст, по откритите части, на лицето и ръцете, при многократно излагане на слънце. Понякога върху белези - от изгаряния или други стари травми и операции. А меланомът най-често е от бенки, но не е задължително да има първично изменение. Възможно е да възникне най-напред във вътрешни органи, и в много от случаите не може да се намери първичното огнище. Хваща се, когато някъде се появи разсейка.
Затова е важно да се обръща внимание на всяка новопоявила се бенка, както и да се  наблюдава за промяна на стара бенка. Самата диагноза на бенките не е много лесна. Затова при смущаваща за дадения човек промяна трябва да отиде при онкодерматолог.
Ранното изгаряне
Изгарянията в детска възраст са най-опасни. Децата не трябва да се излагат безразборно на слънце, защото бързо изгарят. Родителите да ги изкарват най-много до 10 и след 17 часа. Много важно е да не се допуска изгаряне. Според д-р Йорданова е изключително безотговорно и жестоко едно бебе на 2 годинки да се държи голо на плажа в 14 часа. Слънцето е агресивно и понякога са нужни няколко минути малкото да почервенее./Вестник Марица


Днес Ви питаме:

Забравена добродетел ли е състраданието?

Да

Не

Нямам мнение

Културен афиш
Изтегли си късметче