Секции

28 March 2024 23:07

Учителка: Българското образование е като залято с киселина

photo_verybig_1586909Българското образование е като залято с киселина и никой не иска да го възстанови, това каза в Дарик Кафе Мария Николова - учителката, която не успя да влезе в залата с плакатите си срещу образователната реформа на събора миналата неделя.
Мария Николова получи огромна подкрепа, както от свои колеги, така и от ученици за смелостта да опита да покаже различно мнение. Някои дори поискаха да стане министър.
"Начинът, по който изглежда самата дума образование. Ако я разделим на три чати, ще разчетем в нея следните думи - образ, зов и ние. Така, ние учителите зовем за образ, за човешко лице на образованието, което изглежда като залято с киселина и никой няма волята да го възстанови. Този разговор малко е закъснял, но все пак е хубаво да се проведе. Намеренията за ефекта от новия закон на училищното и предучилищното образование мога да го представя като все едно да искаме да направим модерна магистрала, но пестим, както от пари, така и от най-качествените материали и като краен продукт магистралата е неравна, на места дори се вижда неотъпканият чакъл, но въпреки това искаме всички автомобили да се движат по правилата, като за тази цел създадем национален инспекторат, който да направлява и подпомага катастрофиралите. В този смисъл учителите на първокласниците са най-объркани и притеснени, тъй като те се налага да изнесат на гърба си нещо, което не е ясно и за самите управляващи", коментира Николова.
"Затова нито един учител не бива да бъде санкциониран, а на всеки трябва да бъде осигурена помощ. България е единствената държава, която дава възможност на един закон да влезе в сила, без да са уредени всички важни моменти в него", допълни Мария Николова.
По думите й часовете на учениците не бива да започват с физическо възпитание или музика, а с някой от предметите, като литература или роден край. Тя настоява курсовете, на които ходят учителите, да са насочени към повишаване на техническата им грамотност, защото сега те с години посещавали курсове по безопасност на движението, които били все едни и същи и нямало какво повече да се научи./Дарик радио


Днес Ви питаме:

Забравена добродетел ли е състраданието?

Да

Не

Нямам мнение

Културен афиш
Изтегли си късметче