Секции

26 April 2024 16:50

Карловският Исторически музей пази ценни реликви от Първия градски съвет

Специфичното чувство на отговорност, което са носели първите съветници на Карлово, личи красноречиво и в протоколната книга на Първия градски съвет, и в печата, с който са подпечатвали важните решения за устройството на града веднага след освождението му.“Печатът е от 1878 година и е направен много красиво“ – разказва главният уредник на общинския Исторически музей Петя Цолева – Иванова. „Той е изключителна скъпоценност. Много малко са музеите, които съхраняват първите печати на първите си градски съвети, а и карловският е създаден първи в страната.“

Друга ценна реликва е първата протоколна книга на Градския съвет. Тя започва от януари 1878 година и е водена до август същата година. В нея е вписано избирането на Васил Караиванов за председател на Първия изборен градски съвет на Карлово. Този избор е изписан и върху плочата в църквата „Свети Николай“, където е извършено Учредителното събрание, в което са взели участие 35 достойни представители на карловската общественост. В книгата е описано подробно всяко едно заседание, какво е правено на него и какви решения за взети за устройване на живота след освобождението от турско робство. Отразени са и изборите на следващите председатели и секретари. Всеки собственоръчно се е подписал в нея.

Няколко години по-късно има още една протоколна книга на Карловския градски съвет. Тя започва да се води от 1 февруари 1882 година. В нея протоколите са много по-дълги и описателни. Те вече се подпечатват от кмета и членове, които имат собствени печати. Богатите турци са подпечатвали със свои, а другите от тях, които нямали печати, са изписвали имената си на османотурски.

В тази протоколна книга има два печата, които също се съхраняват в Историческия музей в Карлово. Единият е за Съвета, а другият е за кмета. Печатът с надпис Карловското общинско управление е от 1887 година. С него са се подпечатвали основно счетоводните документи. Той се е съхранявал от касиера или счетоводителя. По това време административно се изисквало надписите на тези печати да бъдат както на български, така и османотурски. За изработката им Петя Цолева разказва, че при първия печат на Първи градски съвет личи емоционалността как веднага всичко трябва да започне да се решава, защото проблемите са изключително много. При изработката на другите два печата личи натрупаният опит.

Тези реликви са в постоянна експозиция в Историческия музей, но по традиция от над 10 години се изваждат и се показват в сградата на Община Карлово на 16 януари. На тържествената сесия по повод бележитата 140-годишнина от учредяването на местната управа, официални лица, гости и граждани подпечатаха юбилейния календар с печата на Първия градски съвет като спомен и стремеж да носят и те онова специфичното чувство на отговорност към града на Апостола и България.

/Снимките на печатите и протоколните книги ще намерите в галерията./



Днес Ви питаме:

Забравена добродетел ли е състраданието?

Да

Не

Нямам мнение

Културен афиш
Изтегли си късметче