Секции

20 April 2024 06:49

Карловци почитат Божията майка и празника на храма „Успение на Света Богородица“

Карловци запалиха днес свещички за почит към Божията майка и уважиха празника на храма „Успение на Света Богородица“.

Успение на Пресвета Богородица, Успение Богородично или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници. Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на успението ѝ. Според преданието на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото ѝ тяло.

Това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта архангел Гавраил ѝ съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното ѝ желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома ѝ в Йерусалим. Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата ѝ. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: „Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.“

На Голяма Богородица бе отслужена тържествена литургия в карловския храм, носещ нейното име. Той е построен през 15 век като израз на силната православна вяра на карловци. В него никога не се е служило на гръцки език, а само на български. В храма се пазят ценни старини. В нея се съхраняват оригинални старопечатни и ръкописни книги. Интересни и ценни като живопис са иконите на Светите безсребърници Козма и Дамян с надпис на български език и иконата на Св. Никола е подарък от дюлгерския еснаф. Също безценни са иконите, които се изнасят на определени празници през годината, между тях има рисувани още в 16 век. Драгоценни са и няколко евангелия, които църквата е използвала за своите култови нужди.

Имен ден празнуват кръстените с имената Мария, Марийка, Мара, Марин, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мариета, Мариела, Марио, Преслав и Преслава.



Днес Ви питаме:

Забравена добродетел ли е състраданието?

Да

Не

Нямам мнение

Културен афиш
Изтегли си късметче