08 March 2021 16:58
На 27 декември турските заптиета залавят Левски
На 27 декември 1872 г., турски заптиета обграждат Къкринското ханче край Ловеч и след кратка схватка залавят Васил Левски. Преди това, на 26-ти декември 1872 г. вечерта, той пристига в Къкринското ханче, откъдето възнамерява да тръгне на другия ден за Търново и Букурещ. При пътуването от Ловеч до Къкрина, Левски е придружаван от Никола Цветков и Христо Цонев-Латинеца. По това време турските власти предприемат масови арести, след Арабаконашкия обир, извършен на 22 септември същата година от група революционни дейци начело с Димитър Общи. Задържани са голям брой членове на революционните комитети в Тетевен, Орхание /днешният Ботевград/, Етрополе, Ловеч и близките край тях села.
Действията на турските власти са улеснени от признанията, които прави Димитър Общи. Благодарение на тях властта тръгва и по следите на Васил Левски, който за да предотврати окончателното проваляне на революционната организация, се отправя за Ловеч. Целта му е да прибере и запази архивите на организацията, след което да се прехвърли в Румъния.
От съществуващите писмени документи е известно, че по внушение на Васил Левски ханчето в село Къкрина е наето от Ловчанския частен революционен комитет. За ханджия е определен Христо Цонев-Латинеца, местен човек, преселен в Ловеч и съратник на Васил Левски. Ханчето е включено в комитетската мрежа и тук намират подслон хора на Вътрешната революционна организация.
На 27 декември 1872 г. сутринта Левски е заловен в Къкринското ханче, заедно с двамата си придружители. Първоначално е отведен в Търново, а след това е изправен пред специален съд в София. Пред съдиите, Апостолът прехвърля цялата вина за дейността на революционната организация върху себе си и предотвратява задържането на други нейни дейци. Осъден е на смърт и е обесен край София.
След обесването на Васил Левски придружителите му са освободени и се завръщат по домовете си в Ловеч. Ханчето е изоставено и не функционира. В края на 19 век пожар унищожава порутената постройка и остават само основите й.
На 5 юни 1924 г. в Ловеч е създаден Комитет за възобновяване на къщата-паметник на Васил Левски в село Къкрина. Ханчето е открито на 10 май 1931 г.
/Снимка: "Залавянето на Левски" худ. проф. Никола Кожухаров/
Новини от региона:
Продължава реализирането на проекта "Училище за родители"
183 са заразените с коронавирус в областта
Община Сопот спечели проект по програма „Патронажна грижа +“
Конкурс "Златни женски ръце" се организира от читалището в Столетово по повод 8 март
Плавно се покачва заболеваемостта от Ковид-19 в Пловдивско
Над 60 деца от община Карлово участваха в конкурс за най-оригинална традиционна мартеница
Ученици и пътни полицаи засадиха заедно дръвче в двора на крумовското училище
Днес Ви питаме:
Предпочитате ли био продуктите?
Чудесно е казано, че в спора между две страни съдът трябва да изслуша и двете.
Еврипид